Lakiery do drewna - jaki lakier wybrać?

0
Lakiery do drewna - jaki lakier wybrać?

Surowe drewno trzeba zabezpieczyć przed pobrudzeniem i uszkodzeniami. Najczęściej spotykaną metodą jest oczywiście lakierowanie. Ponieważ na rynku jest wiele różnego typu lakierów, warto wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne produkty by dokonać  najlepszego wyboru.

 

 

 

Rodzaje lakierów do drewna:

Lakiery nitrocelulozowe – to produkty na bazie nitrocelulozy, rozpuszczalników organicznych i substancji pomocniczych. Ich główną zaletą jest cena  ale także szybkość schnięcia (ok. 15 min.) i łatwość aplikacji. Tego typu produkty doskonale sprawdzą się na powierzchniach użytkowanych mniej intensywnie (fronty, korpusy szafek, itp.). Natomiast nie nadają się na blaty czy siedziska krzeseł. Nie są też polecane na jasne kolory drewna czy bejcy – żółkną. (Przykładowo lakier SOLAK NC 352520)

 

Lakier nitrocelulozowy Solak Nc firmy Sopur

fot. źródło Sopur - lakier Solak NC


Lakiery poliuretanowe – to produkty o dużo lepszych parametrach niż lakiery nitro, są twardsze czyli bardziej odporne na zarysowania, są też bardziej odporne na różnego rodzaju chemię stosowaną w domu. Tego typu lakiery są więc polecane na podłogi, blaty i krzesła.

Są droższe niż lakiery nitrocelulozowe. Pewną niedogodnością jest również fakt, że lakiery dwuskładniowe wymagają precyzyjnego dawkowania utwardzacza do lakieru, a otrzymana mieszanka koniecznie musi być zużyta w podanym przez producenta czasie. Uwaga - lakiery poliuretanowe również potrafią dość widocznie zżółknąć. (Przykładowo lakier SOLAK PUR N BLATY).


Lakiery akrylowe (rozpuszczalnikowe)  – to produkty oparte na żywicach akrylowych i rozpuszczalnikach. Ich zaletą jest tworzenie twardych powłok, które dodatkowo są odporne na żółknięcie. Jeśli więc zależy nam na ochronie jasnych kolorów mebli, te lakiery będą najlepszym wyborem. Minusem jest cena (ale jest ona proporcjonalna do jakości). (Przykładowo SOLAK AC - chcesz wiedzieć więcej o tym lakierze? kliknij tu).


Lakiery wodorozcieńczalne – to lakiery na bazie wodnych dyspersji akrylowych. Nie zawierają rozpuszczalników, są więc (w odróżnieniu od wymienionych wyżej produktów) dużo bezpieczniejsze w stosowaniu. Lakiery te rozcieńczamy wodą, również wody (a nie rozcieńczalników) używamy do czyszczenia sprzętów lakierniczych. Lakiery nie mają uciążliwego zapachu i nie wymagają specjalnych zabezpieczeń przeciw pożarowych. Są przyjazne środowisku naturalnemu (nie emitują Lotnych Związków Organicznych) dlatego ich zużycie systematycznie rośnie. Parametry powłok są bardzo przyzwoite, cena (z uwagi na ich coraz większą popularność) jest także bardzo konkurencyjna.  (Przykładowo SOLAK HYDRO PLUS)


Lakiery wodorozcieńczalne UV – to produkty przeznaczone do szybkich linii przemysłowych wyposażonych w lampy UV. Sposób ich utwardzania sprawia, że wykończone nimi powierzchnie zyskują wyjątkową trwałość chemiczną i mechaniczną. Nie są to tanie produkty ale na pewno warte swojej ceny. (Przykładowo SOLAK HYDRO PLUS UV).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:5d7e176ce48d9ca30beeecf5d979edb4#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl