Nakastliki – wyjątkowe przedwojenne stoliki nocne

0
Nakastliki – wyjątkowe przedwojenne stoliki nocne

Chcesz się dowiedzieć jak odnowić stare meble? Jak dobrać kolor bejcy używając wzornika? Czym jest wybarwienie testowe i czemu służy? Przeczytaj relację z pracy dzięki której nakastliki odzyskały swój dawny urok.

 

W Galerii ArtKrot pojawiły się 2 dębowe stoliki nocne. Meble powstały w 1910 roku. Dawniej stoliki nocne stanowiły piękną dekorację sypialni. W niektórych rejonach nazywane były nakastlikami. Pochodzenie słowa nakastlik wyjaśnia Słownik Języka Polskiego, a sama genealogia tej nazwy jest ciekawa i nie do końca jasna.

 

 

 

 

 


 

Oględziny mebelków wykazały kilka wyzwań:

  • odbarwienie drewna w dolnej części szafki
  • ubytki okleiny na bocznej ścianie
  • brak kamiennych blatów

 

Nastalniki przed renowacja - uszkodzenie forniru, brak wybarwienia, ubytki

fot. ArtKrot - Ponad stuletnie nastalniki trafiły do renowacji.

 

Kwestie blatów pozostawiłem zakładowi kamieniarskiemu (spisali się na medal). Ja natomiast skoncentrowałem się na drewnie. Pierwszym krokiem było określenie rodzaju drewna z jakiego wykonane zostały meble. W tym wypadku mamy do czynienia z dębem. Istotne jest to ze względu na fakt, że środki użyte do wybarwiania drewna, dają różną kolorystkę w zależności od rodzaju drewna. Używając ten sam kolor bejcy, będziemy mieli inny kolor w przypadku sosny, dębu czy buku. Ponadto jest to istotne w momencie uzupełniania ubytków forniru. Należy dobrać odpowiedni rodzaj forniru, tak aby wstawione elementy były jak najmniej widoczne. Wklejone fragmenty forniru szlifujemy papierem wyrównując całą powierzchnię. Następnie mebel oczyszczamy z pyłu. Tradycyjnie stosuję do tego rozcieńczony denaturat i ręczniki papierowe.

 

Naprawienie ubytków w meblu to początek prac renowacyjnych

fot. ArtKrot - Naprawy nadszedł czas.

 

Tak przygotowaną powierzchnię można wybarwiać. Chcąc dobrać odpowiedni kolor, najlepiej posłużyć się paletą kolorów Sopur do odpowiedniego rodzaju drewna – w tym przypadku drewna dębowego. W  karcie kolorów Bejca nitro dąb do wyboru mamy kilkadziesiąt najczęściej stosowanych kolorów, co daje nam olbrzymie możliwości i ułatwia pracę.
Z karty wybieramy najbardziej optymalne kolory. Ja w tym przypadku wybrałem 4 bejce nitro Sopur, z których dobrałem ostateczne wybarwienie.

 

Przed malowaniem bejcą zawsze dokonaj wybarwienia próbnego, możesz posiłkować się kartą kolorów.

fot. ArtKrot - Dobór koloru do wybarwienia to jeden z kluczowych aspektów renowacji mebla.

 

Aby mieć pewność efektu końcowego, warto wybarwić kawałek czystego forniru i porównać z oryginalną powierzchnią. Pamiętajmy, że bejcowana powierzchnia zmieni swój kolor pod wpływem wykończenia (lakier, politura itp.) W celu sprawdzenia efektu końcowego można nawilżyć wybarwioną powierzchnię. Ważne jest również, aby nie ograniczać się w kwestii kolorów do gotowych rozwiązań z próbnika. Bejce Sopur można dowolnie mieszać, aby uzyskać optymalny kolor. Pamiętać należy, aby były to bejce jednego rodzaju.
Wybarwianie rozpoczynamy od elementów, które nie były wcześniej wybarwione lub w wyniku szlifowania zostały całkowicie odbarwione do pierwotnego drewna.

 

Barwienie i lakierowanie dołu nakastlika

fot. ArtKrot - Bejcowanie i lakierowanie. Doskonały efekt na lata.

 

Dla uzyskania równomiernego efektu warto cały mebel pokryć nową warstwą bejcy (w tym przypadku bejca nitro Sopur Brunat 22-23) oraz finalnie zabezpieczyć lakierem.

 

Nakastliki z 1910 roku - stan po renowacji

fot. ArtKrot - Nakastliki po renowacji.

Tak przygotowane stoliki nocne uzupełnione pięknymi marmurowymi blatami, ozdobią każdą sypialnię i wprowadzą do niej niesamowity klimat z początku XX wieku.

 

Dziękujemy panu Arturowi z Galerii ArtKrot (www.galeriaartkrot.pl) za relację i zdjęcia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl