Materiały ścierne - niezbędnik majsterkowicza

0
Materiały ścierne - niezbędnik majsterkowicza

Jeśli jesteś początkującym majsterkowiczem to nie jeden raz w twojej głowie pojawiło się pytanie – czym mam to wyszlifować?
Papier ścierny ?– jeśli tak to który będzie właściwy?, a może gąbka ścierna czy też krążek?
Dziś postaram się odpowiedzieć na te pytania, oraz dodać kilka dodatkowych informacji, które mogą okazać się przydatne.

Pamiętaj: Im grubsze ziarno tym numer oznaczający papier jest niższy i odwrotnie.

Oznaczenie numeryczne to stopień ziarnistości (zwany inaczej gradacja lub granulacją). Im większe „ziarno” tym efekt ścierania mocniejszy. Oznaczenie „P” przed numerem to unifikacja oznaczenia wg FEPA P (Stowarzyszenia Europejskich Producentów Materiałów Ściernych), zgodnie z  ISO6344. Papiery ścierne, które nie mają numeru poprzedzonego literką „P” pochodzą z USA. (ANSI – American National Standards Institiute. Instytucja ustalająca normy techniczne w  USA. Warto pamiętać, że niektóre granulacje „P” wg FEPA nie pokrywają się z granulacjami wg ANSI.)


Ziarno materiału ściernego może być:

NATURALNE:

  • kwarc
  • korund naturalny
  • granat
  • szmergiel

SYNTETYCZNE:

  • tlenek aluminium (tlenek glinu) – elektrokorund
  • tlenek cyrkonu
  • węglik krzemu
  • tlenek organiczny
  • diament

Ziarno nie powinno być przede wszystkim kruche.  Najlepszy efekt materiału ściernego uzyskiwany jest gdy ziarno jest twarde i ostre. Jednoczesne osiągnięcie opisanych parametrów nie jest możliwe w praktyce, stąd specjaliści dokonują optymalizacji wyboru aby uzyskać najlepsze efekty finalne. Współcześnie najczęściej stosowane są ziarna syntetyczne gwarantujące wyższą twardość i żywotność. Większość osób, która pracuje z materiałami ściernymi zauważa, że problemem nie jest ścieranie ziarna ale ich „zapychanie” pyłem powstającym w trakcie pracy. Aby zapobiec temu zjawisku producenci pracują nad optymalizacją ilości nasypu na podłożu oraz nad grubością wiązania. Dobrze dobrane parametry zmniejszają efekt „zapychania” ziaren.
Twarde ziarna dobrze sprawdzają się przy drewnie tzw. twardym (dąb), płytach MDF.

 

Jakie ziarna wybrać ?– tlenek aluminium kontra węglik krzemu.

Ziarna z węglika krzemu są wyjątkowo twarde i dają efekt gładkiej powierzchni po zakończeniu szlifowania. Idealnie nadaje się do zadań specjalnych takich jak: szlifowanie płyt wiórowych, twardych powierzchni – MDF, szlifowanie międzyoperacyjne, szlifowanie wykończające.
Podobnie ziarna tlenku aluminium charakteryzują się dużym stopniem twardości i mają ogólne zastosowanie jako materiał ścierny. Biorąc pod uwagę oba rodzaje ziarna charakteryzujące się tym samym stopniem granulacji zauważalna jest różnica w połysku powierzchni barwionych, większy połysk uzyskiwany jest dzięki węglikowi krzemu.


Punktem wyjścia jest ustalenie jakiego rodzaju materiał ma zostać poddany szlifowaniu.

Drewno: papier ścierny o granulacji P24 – P400 , P1000 – delikatne wyrównanie krawędzi.
Powierzchnie lakierowane: P40 do P1200; P100-180 stosuje się zwłaszcza do usuwania np. rdzy, starych farb. P60 – P150 do usuwania powłok lakierniczych.
Powierzchnie mineralne: P20 do P24
Powierzchnie typu lakierowana blacha:  P 80-500 i P 800-1500
Powierzchnie z  tworzyw sztucznych i lakierowanych o wysokim połysku:  P 600-1200.
Do dużych obciążeń:  P 12-120 – w tym przypadku stosuje się raczej szlifierki ze względu na ilość pracy, którą trzeba by wykonać ręcznie.
Do przygotowania podłoża do aplikacji lakieru: P200-P800, do matowienia i poprawek po lakierowaniu.
Do retuszu powierzchni błyszczących i polerowaniu na połysk: P1000 do P3000.

Papier ścierny można podzielić na zwykły i wodoodporny (wodoodporny charakteryzuje się gradacją od 300 do 2500, służy do szlifowania na mokro).
Papier ścierny jest rozwiązaniem uniwersalnym i znajduje zastosowanie zarówno w profesjonalnej obróbce drewna, warsztatach lakierniczych jak i w każdym domu.
Jeśli chcemy poprawnie wykonać szlifowanie powierzchni musimy pamiętać o zasadzie podwajania wartości granulacji papieru.
Chodzi tu o to aby nie uszkodzić szlifowanej powierzchni. Zatem jeśli wstępnie szlifujemy bardzo twardy materiał  za pomocą np. P60 to w kolejnym kroku powinniśmy sięgnąć po P120, a potem po P240, unikniemy w ten sposób nierówności po szlifowaniu.

W przypadku drewna, które jest dość „oporne” w obróbce warto zacząć od P60, potem P80 i zakończyć P120.
Papier ścierny na materiale typu welur lub włókninę idealnie nadaje się do szlifierek oscylacyjnych, których stopa wyposażona jest w mocowanie typu „rzep”.

klocek szlifierski Klingspor w ofercie meblopol24.pl

fot: klocek do szlifowania ręcznego; źródło Klingspor


Pracując ręcznie papierem ściernym warto sięgnąć po klocki szlifierskie – przy odrobinie pomysłowości i chęci taki klocek można wykonać samodzielnie. Potrzebny jest kawałek drewna przypominający sześcian – warto mu zaokrąglić krawędzie aby papier nie „pękał” po nawinięciu na klocek. Dodatkowo spodnią część warto podkleić kawałkiem grubszego filcu. I klocek gotowy – kiedyś takie klocki były na porządku dziennym – pamiętam domowy warsztat dziadka :).


Inne rodzaje materiałów ściernych:

gąbki ścierne – elastyczne, bardzo odporne. Minimalizują ryzyko uszkodzenia powierzchni lakierowanych. Zapobiegają powstawaniu niepożądanych zarysowań. Ergonomiczne – doskonałe do ręcznej obróbki drewna czy materiałów drewnopochodnych. Zobacz gąbki ścierne w ofercie sklepu.

gąbki ścierne meblopol24.pl

fot: gąbki ścierne, źródło:własne


płótna ścierne – najczęściejwystępują w rolkach, czasem jako prostokątne „maty” oraz pasy bezkońcowe do elektronarzędzi - znajdują zastosowanie przy obróbce zarówno drewna jak i metalu. Oferta sklepu - kliknij tu

Płótno ścierne Klingspor w ofercie meblopol24.pl

fot: Płótno ścierne KL 381 J 150 mm; źródło Klingspor


Pasy bezkońcowe – rozwiązanie do szlifierek taśmowych. Przykład pasa bezkońcowego - zobacz

pas bezkońcowy Klingspor w ofercie meblopol24.pl

fot: pas bezkońcowy; źródło: Klingspor


krążki ścierne – są dedykowane do szlifierek mimośrodowych wyposażonych w stopę wykończoną rzepem. Dlatego kupując krążki należy zwrócić uwagę na jego średnicę i ilość oraz rozmieszczenie otworów. Nasz sklep oferuje krążki ścierne we wszystkich wariantach.

krążek ścierny Klingspor w ofercie meblopol24.pl

fot: krążek ścierny z otworami, źródło:własne


Jeśli po szlifowaniu będziesz nanosić bejcę, lakier, olej do drewna – przeczytaj zawsze wskazówki na produkcie lub na załączonej do niego Karcie Technicznej. Powinny znajdować się tam wytyczne odnośnie gradacji materiału ściernego na każdym etapie prac tym środkiem. Jest to ważne, gdyż poprawnie przygotowane powierzchnia pozwoli na osiągnięcie 100% efektu wybarwienia czy też lakierowania.
Jeśli masz pytania – napisz proszę do nas. Nasi eksperci doradzą jakiego rodzaju materiał ścierny będzie właściwy do wykonania prac.

Konsultacja ekspercka: pan Jacek Andrzejewski (Meblopol)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl