Bejcowanie biurka sosnowego DIY - bejca dla każdego

0
Bejcowanie biurka sosnowego DIY - bejca dla każdego

Bejca „dla każdego” to bejca, która przede wszystkim jest bezpieczna i łatwa w stosowaniu. Bezpieczna – ponieważ nie zawiera rozpuszczalników, łatwa – ponieważ jest przystosowana do aplikacji pędzlem a otrzymane wybarwienia są zawsze idealne :)


Taką bejcą jest Bejca do Podłóg firmy Sopur. Choć jest to produkt, który powstał z myślą o barwieniu drewnianych parkietów i schodów, doskonale sprawdzi się na wszelkich innych powierzchniach: stołach, szafkach, komodach, krzesłach. Jeśli nie mamy doświadczenia lakiernika to jest to bejca, od której warto zacząć przygodę z bejcowaniem. Poniżej przykładowa realizacja prostego sosnowego biurka.

 

 


Biurko zostało kupione w stanie surowym. Ponieważ to sosna, która „szlachetnie się starzeje” czyli szybko zmienia odcień na żółtawy, warto ją zabejcować.

Bejca zniweluje brzydką barwę drewna a sam kolor (wybrany zgodnie z naszym gustem) sprawi, że mebelek będzie miał indywidualny charakter.

 

przed przystąpieniem do bejcowania należy biurko rozłożyć na części

 

Pracę zaczynamy od usunięcia widocznego brudu i kurzu oraz od dokładnego wymieszania bejcy. Zawsze warto wykonać „próbne” wybarwienia (np. na spodniej części blatu) żeby przekonać się czy wybrany odcień na pewno wyjdzie tak jak to zaplanowaliśmy.

Bejcę nanosimy pędzlem wzdłuż słojów drewna.

 

bejcę można nanościć za pomocą pędzla, a nadmiar zdejmować suchą, bawełnianą szmatką

Nadmiar bejcy usuwamy bawełnianą szmatką, „przecieranie” bejcy to także sposób na intensywniejsze podkreślenie rysunku drewna.

Zaletą Bejcy do Parkietów jest jej dłuższy czas schnięcia, który pozwala na spokojną pracę nawet na dużej powierzchni bez obaw o powstawanie plam czy zakładek kolorystycznych.

przecieranie bejcowanej powierzchni za pomocą szmatki to prosty sposób na uzyskanie efektu - podkreślony rysunek drewna

 

W taki sam sposób barwimy nogi stołu.

 

bejcowanie nóg od biurka

 
Barwione elementy suszymy przez około 5h. Ostatnim krokiem jest lakierowanie. Proponujemy lakier wodorozcieńczalny, np. Solak Hydro Plus LWR-57/12, który doskonale sprawdzi się w domowych warunkach. Na bejcę można również nanieść Olej Twardy do Mebli, który również doskonale zabezpieczy drewno przed brudem, kurzem i uszkodzeniami.

Ogromną zaletą Bejcy do Parkietów jest fakt, że można na nią nanosić olej czy lakier pędzlem bez efektu „krwawienia” (czyli przenikania bejcy do warstwy lakieru), co dość często ma miejsce w przypadku innego typu bejc.  

po zakończeniu suszenia bejcowaną powierzchnię można pokryć olejem lub lakierem

Pędzle, zarówno po lakierze jaki i bejcy, myjemy pod bieżącą wodą i odkładamy do wyschnięcia. Gotowe. Można usiąść i popracować a praca przy takim biurku to czysta przyjemność :)

Bejcowanie, olejowanie zakończone. Efekt - biurko wyglada perfekcyjnie.

Bejca do Parkietów do produkt wodny, wyjątek stanowi Bejca do Parkietów Dąb Bielony BPR-10, która jest produktem rozpuszczalnikowym (jest to kolor biały przeznaczony na dąb).

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl